Indsend dine spørgsmål

Vi står altid klar til at hjælpe dig

Skriv til brevkassen

100% anonymt · 100% gratis

Vi har modtaget 5084 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år
2012-04-17T15:50:42: 2

Brevkassespørgsmål

Slettet kontakt til far.


Hej Brevkasse..

Det er første gang jeg skriver til en brevkasse, men jeg bare brug for nogle råd..

Da jeg var 16 år, fik min mor konstateret bryst og lymfe kræft, jeg boede alene med hende og det tog meget hårdt på mig. Det var en tre dage inden mine afgangseksamen begyndte, så jeg havde meget at tænke på. Min far bor på Sjælland og jeg bor selv på Lolland med min mor. Da min mor var syg, havde jeg meget brug for min fars støtte, for jeg skulle med min mor på sygehuset hvergang hun skulle til samtaler eller i kemo og det var rigtigt hårdt for mig, at se hende sådan.. Jeg spurgte min far om han ville komme over til mig og hjælpe min mor lidt, da jeg vidste at mor og far stadig var gode venner selvom de var skilt, men det ville han ikke. Han mente at han ikke havde penge til det og så valgte han at han hellere ville drikke istedet for. Det gjorde mig ked af det og jeg slettede kontakten til ham da han heller ikke været der for mig andre gange i mit liv, jeg sagde at han først skulle kontakte mig, når han var stoppet med at drikke og klar til at være der for hans datter ligesom han var der for mine to storebrødre.. Mine brødre har altid været hans et og alt, men fordi jeg har altid har boet ved min mor, mente han ikke at han skulle være der for mig, når jeg havde mest brug for det..

Det er nu 10 måneder siden, jeg slettede kontakten til ham og han har ikke kontaktet mig, min mor er ikke erklæret rask endnu, men er begyndt at arbejde.. Hun skal til undersøgelse i næste uge og få tjekket om der stadig er kræft i hendes bryster, hvis der er det. Ved jeg ikke hvad jeg skal gøre, for jeg kan ikke klarer ikke at skulle have nogle voksne ved min side, jeg overvejer at skrive til min far og fortælle ham, at jeg har brug for ham og hans støtte.

Ved ikke hvad jeg skal gøre? Hvad synes I? Skal jeg kontakte ham igen eller lade helt vær?

Knus Tulle.
Familie

Familie

Se flere

Besvarelser

2012-04-17T15:50:42 1
---
2012-04-17T15:50:42 1
Daniele
Kære Tulle,

Det er en svær situation du er gået i møde. Jeg kan forestille mig at du har det rigtig hårdt, og derfor er du kommet til det rette sted.

Det er ikke forkert det du har gjort - hvis du selv føler at du ikke får nok støtte af din far, og du føler at du ikke kan se hans støtte, så er det klart at du sletter kontakten til ham. Specielt når han tager dine brødre i første række.

Du skal følge dit hjerte! Føler du selv at du vil tage kontakt til din far igen? Det er kun dig selv der kan beslutte det, og vi kan blot komme med gode råd. Jeg syntes personligt at du skal tage kontakt til ham igen, og se hvordan han reagerer. Det er meget vigtigt at du behersker dig.

Jeg håber meget på at du kommer godt igennem det du er igennem nu!

Med mange venlige hilsner,

Daniele Buttigli

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Har du et godt råd?

Flere spørgsmål om familie

Min mor er sur.

Hej! jeg er en pige på 11, som har en mor der er sur...Så ikke fordi min mor er en dårlig mor og ...

hvad gør jeg hvis min forældre tager telefon

I dag sagde min mor til mig at jeg skulle aflever min telefon til dem, på grund af at jeg tog til g...

Kusiner

Hej jeg er 12 og min bedste veninde er 14 hun er min kusine og jeg elsker at være sammen med hende ...

er det skidt at jeg ville ønske mine forældre bliver skilt

jeg ved godt det lyder virkelig slemt men jeg har haft det sådan her i lang tid.jeg har ikke rigtig...

Hvordan genopretter jeg et forhold til min mor

Jeg kommer fra en familie, hvor min far er dansk og slet ikke streng, mens min mor kommer fra en meg...

Forældre

Kære ungzoneJeg skriver forde mine forældre er ex kærester og det er for det meste ok fordi de st...

Bryde grænsen

Jeg kommer fra en kristen familie, hvor sex før ægteskab er et no go. Jeg går ikke så meget op i...

Min far slår mig

hej ungzonejeg ved ikke om jeg overreagere men hver dag når vi spiser aftensmad kommer mig og min f...

Jeg må ikke få de apps jeg vil have.

Hej jeg er pige på 10 år og, jeg må ikke få de apps jeg ville have. Det er mest sociale medier s...

"Det er første gang jeg benytter denne hjemmeside, men har hørt en masse godt om den!"

- Anonym