Indsend dine spørgsmål

Vi står altid klar til at hjælpe dig

Skriv til brevkassen

100% anonymt · 100% gratis

Vi har modtaget 5112 spørgsmål og givet 7583 svar de sidste 18 år
2012-03-04T22:15:36: 2

Brevkassespørgsmål

Hvorfor er det sådan?


Hej, jeg kæmper med et rigtig stort problem.. Der er den her fyr jeg har været vild med i over et år nu og hver gang jeg har sex, ligger jeg og tænker på ham. Vi er rigtig gode venner og jeg har tit tænkt på, at droppe kontakten i håb om at det ville gøre en forskel, fordi han gør mig ulykkelig. Men jeg kan jo ikke, for jeg kan ikke bare droppe ham når han ikke engang ved, at han ødelægger mig inden i. Han er der altid for mig og jeg elsker ham virkelig højt. Jeg bliver så jaloux når han får en kæreste, fordi jeg begynder at savne da det var "mig og ham". Jeg kan ikke tænke på andet snart, jeg græder tit over det. Jeg ved godt det er latterligt, men skal jeg fortælle ham sandheden og risikere vores venskab, eller skal jeg lade være, og prøve at komme over ham ved at gøre nogle små ting hvor jeg kunne have undgået at tænke på ham?? Det ødelægger mig snart. KH
Sex og samliv

Sex og samliv

Se flere

Besvarelser

2012-03-04T22:15:36 1
Hej J :)

Det lyder til at du er forelsket :)

Jeg synes du Skal springe ud i det. for det er da ikke fedt at du er så ked af det, når han for kæreste på .

Så jeg synes at du skal sige sandheden, fortæl ham at du kan godt lide ham mere end blot end venner, det kan jo også være at han har nogle følelser for dig . hvem ved ? :)

Og det kan du kun finde ud af hvis du spørg ham ..

Og vi kan jo ikke have at du blive ødelagt inden i jo. så se kan komme igang og kontakt ham , og snak med ham om det :)

håber at mine svar kan bruges.

Hilsen Anna Catharina :)
2012-03-04T22:15:36 1
Kirstine
Hej

I længden vil du ikke kunne klare bare at være ven med ham hvis ikke du får talt med ham så han ved hvad du tænker. Så enten skal du tale med ham, eller også er du nødt til at stoppe med at have kontakt med ham

Vh Kirstine

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Har du et godt råd?

Flere spørgsmål om sex og samliv

"..for det første vil jeg takke en million gange for jeres side og hjælp. Den har hjulpet mig til at få hjælp med både selvmords tanker, stoffer og familieproblemer, og har virkelig ændret mit liv 100%"

- Anonym