Indsend dine spørgsmål

Vi står altid klar til at hjælpe dig

Skriv til brevkassen

100% anonymt · 100% gratis

Vi har modtaget 5112 spørgsmål og givet 7583 svar de sidste 18 år
2012-08-16T16:15:19: 2

Brevkassespørgsmål

Gravid alligevel?


Hej, sidst jeg skrev herind fik jeg af vide at muligheden for at jeg var gravid var minimal og at der var en meget lille chance for det, men jeg var alligevel nervøs så tog en fortrydelsespille (ca. 59 timer efter), men fik ingen bivirkninger? er det normalt eller har den så ikke virket?
Sex og samliv

Sex og samliv

Se flere

Besvarelser

2012-08-16T16:15:19 1
Pernille
Hej "Ano"

Det er altid bedst at være på den sikre side, så det var godt du fik taget en fortrydelsespille! At du ikke får nogle bivirkninger er helt normalt, det er langt fra alle som får det (og hvis der ikke har været noget, så kommer der heller ingen bivirkninger). Fortrydelsespiller reducere risikoen for graviditet med 85%, og med den minimale chance der var for at du skulle være blevet gravid tror jeg bestemt ikke at du har noget at være nervøs for.

Dog skal det siges at din periode kan være forsinket når du bliver nervøs og stresset og går og venter på den, det er helt normalt.

Så hav tålmodighed, så skal det hele nok gå :)

Mvh. Pernille
2012-08-16T16:15:19 1
Martin
Hej igen Ano.

Vil først og fremmest sige, at jeg håber du kunne bruge vores svar sidste gang.

Fortrydelsespiller påvirker folk meget forskelligt, så at du ikke oplever nogen bivirkninger bør du kun være glad for. Kan selvfølgelig godt forstå, hvis du frygter det er fordi den ikke har virket, men så længe du ikke har kastet op inden for timerne efter du tog den, så burde alt fungere fint.

Håber du kan bruge svaret,

_Martin

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Har du et godt råd?

Flere spørgsmål om sex og samliv

"..tak for en god brevkasse. I er kommet med svar på flere af mine spørgsmål, som har været rigtig brugbare."

- Anonym