Vi står altid klar til at hjælpe dig
Skriv til brevkassen100% anonymt · 100% gratis
Indsendt af pige på 14 år
Anonym
Indsendt af
pige på
14 år
Kære du!
Forelskelse og følelser er nogle svære størrelser, og specielt i teenage-årene kan det være rigtig svært, at holde styr på sine følelser - det er jeg sikker på at både du, og dit crush vil opleve.
Mit bedste råd til dig er, at du skal støtte fyren, når han lige er blevet droppet af en anden pige. Vis dig som en god ven, og lad ham vide, at du er en pige man kan regne med. Det giver dig mulighed for at komme lidt tættere på fyren, og når det er sket, så kan du fortælle ham om dine følelser for ham - måske har han igen fået følelser for dig, fordi du har støttet ham, måske ikke. Det er et sats at tage, og det værste der kan ske er, at du bliver afvist. Hvis dette er tilfældet, så vil det selvfølelig gøre ondt, men jeg lover dig, at der kommer andre fyre og andre store forelskelser - du har et langt liv foran dig endnu.
De bedste hilsner,
Nanna
Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.
Vi har modtaget 5118 spørgsmål og givet 7591 svar de sidste 18 år
100% anonymt · 100% gratis
"Det er første gang jeg benytter denne hjemmeside, men har hørt en masse godt om den!"
- Anonym