Indsend dine spørgsmål

Vi står altid klar til at hjælpe dig

Skriv til brevkassen

100% anonymt · 100% gratis

Vi har modtaget 5086 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år
2015-10-22T10:18:46: 2015-10-24T21:42:52: 2

Brevkassespørgsmål

Tampon

Indsendt af pige15 år


Hej, jeg har haft menstruation i ca. et år nu og jeg har aldrig brugt tampon. Jeg har prøvet nogle gange, når jeg havde menstruation. Det gjorde bare ondt, og jeg vidste ikke om det var det rigtige sted. Hvad skal jeg gøre? Jeg svømmer nemlig hver torsdag.

På forhånd tak
pige
Krop og sundhed

Krop og sundhed

Se flere

Besvarelser

2015-10-24T12:37:22 1
Mette
Hej. 
Det er ikke unaturligt at det kan gøre lidt ondt de første par gange. Men den skal selvfølgelig rigtig op. Hvis du bukker dig lidt forover imens, kunne det måske hjælpe dig til at det går lidt nemmere. Ellers gå ind på youtube og søg på: Tampax: hvordan sætter man en tampon op? Hun forklare rigtig godt hvordan og hvorledes og jeg er sikker på det ville kunne hjælpe dig. 
Håber det lykkedes for dig og bare forsyn dig med noget tålmodighed, så skal det helt sikkert nok komme! 
Knus Mette. 


2015-10-24T18:19:37 1
Alberte

Hej med dig,
Den nemmeste måde and indsætte en tampon er, at stille sig med det ene ben på toiletsædet. Så er du nemlig "åben" og det vil gøre mindre ondt at sætte den ind. Hvis du er i tvivl om, hvilket hul den skal i, så tag et spejl og kig dig selv mellem benene. Skeden sidder foran numsehullet, of bagved urinvejsåbningen/tissekonen - det er altså det midterste "hul" hvori du skal opføre tamponen.
Start med de mindste tamponer du kan finde, og med tiden vil du kunne bruge nogle lidt større.

Håber dine problemer løser sig.
Hilsen Alberte.

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Har du et godt råd?

Flere spørgsmål om krop og sundhed

"Tak for en super dejlig brevkasse"

- Anonym